13.2k views
8 votes
How many moles of manganese VI sulfate are there in 800 g?

5.30 moles

19.8 moles

0.43 moles

2.33 Holes

1 Answer

5 votes

Answer:

5.30 moles

Step-by-step explanation:

Manganese vi sulfate (MnSO4) formula mass = 151

Moles = mass/formula mass

Moles = 800/151

Moles = 5.30

User IliaEremin
by
6.2k points