Answer:
7500 sets
Explanation:
We are given that
Cost of each TV set=$85
The cost C(in dollars) of manufacturing and selling x Tv sets per week is given by

Set can be produced at most per week=10000
We have to find the number of sets should be made and sold to maximize the weekly profit.
Revenue=85 x
Where x= number of sets selling per set
Profit=Revenue-Cost
Profit=85x-(1500+10x+0.005x^2)[/tex]
Profit=P=

Differentiate w.r.t x

Substitute




Again differentiate w.r.t x

Hence,function is maximize.
Therefore, 7500 sets should be made and sold to maximize the weekly profit.