149k views
1 vote
Calculate the speed in m/s at which the moon revolves around the Earth. Note: the orbit is nearly circular.

2 Answers

2 votes
The moon is 384,000 km away from the Earth. It revolves around the earth in 27.3 days. (pi = 3.14)

Speed is rv = r 2pi/T

v = 384,000 2pi/27.3 * 86400

= 27.9 km/s

Good luck :)
User Justin Mayer
by
6.9k points
3 votes

Answer:

It is 7850 m/s

Step-by-step explanation:

The orbital velocity is given by


v = \sqrt{(GM)/(r)}

where, G be the universal gravitational constant, M be the mass of earth and r be the distance of moon from earth.


G = 6.67* 10^(-11) Nm^(2)/kg^(2), M = 5.98* 10^(24)kg, r = 6.47* 10^(6)m


v = \sqrt{(6.67* 10^(-11)* 5.98* 10^(24))/(6.47* 10^(6))}

v = 7850 m/s

User Merym
by
6.8k points