For this case, the first thing we must do is define variables:
p: plane speed
w: wind speed
With the wind in favor, the speed is:

With the wind against the speed is:

Rewriting both equations, we have the following system of equations:

Then, solving the system of equations (graphically for example), we have the solution is:

Therefore, jet stream's speed:
Answer:
A) p + w = 960; p - w = 600; jet stream's speed = 180 km / h