211k views
2 votes
The same brand of jelly beans comes in 2 sizes a 10 ounce bag for $1.99 and an 18 ounce bag for $2.99. Which size is the Better buy per ounce

1 Answer

3 votes
Divide the price of the bag by the number of ounces in the bag

BAG 1
$1.99 ÷ 10 ounces= $0.199 per ounce

BAG 2
$2.99 ÷ 18 ounces= $0.166 per ounce

ANSWER: The $2.99 bag is a better buy per ounce at $0.166 per ounce.

Hope this helps! :)
User Ericj
by
8.1k points