151k views
18 votes
A 4-gallon jug of milk costs $5.60. At what price should a 1/2 "-gallon" jug be sold for unit rate for both containers to be the same

User Jdramer
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

70 cents

Explanation:

There are 8 1/2 gallons in 4 gallons so 5.60 / 8 = 0.7

User Nskalis
by
5.1k points