50.8k views
3 votes
A 16 ounce jar of peanut butter cost $3.99 express the unit price in the cents per ounce (Answer to the nearest cent)

1 Answer

3 votes
The answer is the unit price for each ounce would be 0.25 (of course rounded to the nearest cent) just divide 3.99 by 16 then round to the nearest thousandths
User Kalen
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories