233k views
25 votes
2. You are trying to determine which box of Honey Nut Cheerios to buy. The Family Size box weighs

19.5 oz. and costs $3.64, while the MEGA size box weighs 29.4 oz. and costs $4.98. Which size is
the better value?

User TTS
by
5.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:

MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound

Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound

so it is MEGA

User Jassi Oberoi
by
5.5k points