Answer: Option B.
Since here the truck is moving on a circular track, it will experience centripetal force.
F(centripetal) = m × acc
or

where r is the radius of the track.
m is the mass of truck
v is the speed of the truck.
Given: v =
13 m/s
m = 1,600 kg
F = 3300 Newton
To find = radius of track=?


r = 81.94 m
Therefore, radius of track is 81.94 m