188k views
0 votes
A truck is moving around a circular curve at a uniform velocity of 13 m/s. If the centripetal force on the truck is 3,300 N and the mass of the truck is 1,600 kg, what's the radius of the curve?

A. 6.30 m
B. 81.94 m
C. 109.09 m
D. 348.56 m

2 Answers

4 votes

The Correct answer to this question for Penn Foster Students is: 81.94m

User Melsam
by
7.6k points
2 votes
Answer: Option B.

Since here the truck is moving on a circular track, it will experience centripetal force.

F(centripetal) = m × acc
or

r = (m v^(2))/(F)

where r is the radius of the track.
m is the mass of truck
v is the speed of the truck.
Given: v = 13 m/s
m = 1,600 kg
F = 3300 Newton

To find = radius of track=?

r = (m v^(2) )/(F)

r = (1600*13*13)/(3300)
r = 81.94 m
Therefore, radius of track is 81.94 m
User Matthewdaniel
by
7.4k points