205k views
3 votes
What is the unit rate of 14lb for $2.99

User Galandil
by
7.9k points

1 Answer

4 votes
To find the unit rate you need to take the amount and divide it by the weight. In this case 2.99/14 = $0.214/lb
User PavoDive
by
7.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories