69.4k views
0 votes
The speed limit is 50 per hour. Kyle is driving to a baseball game that start in 2 hours. Kyle is 130 miles away from the baseball field. If kyle drives at the speed limit will he arrive in time

User Veech
by
6.2k points

1 Answer

2 votes
1. You have to follow the proccedure below:

V=dxt

V is the speed (V=50 miles/hour).
d is the distance (d=130 miles).
t is the time (hours).


2. You must clear the time "t" from V=dxt, as below:

V=dxt
Vxt=d
t=d/V


3. When you susbtitute the values into de formula t=d/V, you obtain:

t=(130 miles)/(50 miles/hour)

4. Then, the result is:

t=2.6 hours

5. As you can see, the baseball game starts in 2 hours and he will arrive in 2.6 hours. Therefore, he will not arrive in time.
User Tanjin Alam
by
6.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.