Answer: Second option is correct.
Explanation:
Since we have given that
Initial amount deposited into a savings account each year = $500
Rate of interest compounded annually = 7.5%
Number of years = 5 years
So, Amount in the account at the end of the fifth year would be

Hence, Second option is correct.