129k views
4 votes
Lindsay went to the teacher supply store she bought 10 whiteboards for a total of $35 and some posters for $5.40 each. If she spent $51.20 total, how many posters did Lindsey buy

User Mark Stock
by
8.7k points

2 Answers

2 votes
The whiteboards she bought cost $35, and she spent a total of $51.20, subtract to find out the total amount she spent on posters:


\sf 51.20-35=16.2

So she spent a total of $16.20 on posters, now divide by the amount one poster costs to find out how many posters she bought.


\sf 16.2/ 5.4=\boxed{\sf 3}

So she bought 3 posters.
User Vadersfather
by
8.6k points
3 votes
-------------------------------------
Amount spent on posters
-------------------------------------
$51.20 - $35 = 16.20

-------------------------------------
Number of posters
-------------------------------------
$16.20 ÷ $5.40 = 3

-------------------------------------
Answer: 3 Posters
-------------------------------------


User Aayush Mahajan
by
7.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories