13.8k views
3 votes
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?

User Lati
by
6.2k points

2 Answers

0 votes
the answer is $1.23, hope this helps
User Zaxliu
by
5.6k points
1 vote
$1.23 per pound of applesĀ 
User Zwirbeltier
by
6.8k points