56.7k views
5 votes
For each other, the web site applies a 7.7% sales tax to the price of the cards, plus a one-time mailing fee of $5.95. Based on the information in the table, what will be the total cost for an order for 280?

For each other, the web site applies a 7.7% sales tax to the price of the cards, plus-example-1

2 Answers

4 votes

Answer:

Total cost for an order of 280 cards = $201.96

Explanation:

Total number of cards to be ordered = 280

This can be done in a way that buy 100 cards twice and 40 cards twice.

280 = 100 + 100 + 40 + 40

So, price in dollars for 100 cards if bought two times = 2 × 65

= $130

And, price in dollars for 40 cards if bought two times = 2 × 26

= $52

Hence, total cost of buying 280 cards = 130 + 52 = $182

Sale tax applied on the price of cards = 7.7%

Total cost after applying sales tax = 182 + 7.7% of 182

⇒ Total cost = 182 + 0.077 × 182

⇒ Total cost = 182 + 14.014

⇒ Total cost = $196.014

Also, One time mailing fee of $5.95 is also applied on the order.

⇒ Total cost for an order of 280 cards = 196.014 + 5.95

= $201.96

User Kevin Stricker
by
8.2k points
0 votes
To answer this question you will want to create an equation that you can use to find the final cost for any number of cards.

The first step is to find the relationship between the cost and the number of cards in the chart. To do this you need to find a unit price per card. To find this divide the price in any column by the number of cards you will get from the same row.

$13/20 = $0.65 per card.

Now you can set up the equation with the remaining information.

T = 1.077(0.65x) + 5.95
1.077 represents the total amount of the cards (1) plus sales tax (0.077)
x stands for the number of cards you will buy
one time charge of $5.95 is added on at the end

T = 1.077 (0.65 x 280) + 5.95
T = $201.96
User Iinception
by
7.1k points