226k views
3 votes
What volume of 6.00m hcl can be made from 319 ml of 6.80m hcl?

User KyleWpppd
by
7.0k points

2 Answers

1 vote
So the mole number of 319 ml of 6.80 M HCl is 6.80*319*10^(-3)=2.17 mol. So the volume of 6.00 M HCl needed is 2.17/6.00=0.362 L=362 ml
User Dreamriver
by
6.3k points
3 votes

Answer: The volume of the diluted solution is 361.5 mL.

Step-by-step explanation:

To calculate the molarity of the diluted solution, we use the equation:


M_1V_1=M_2V_2

where,


M_1\text{ and }V_1 are the molarity and volume of the concentrated solution


M_2\text{ and }V_2 are the molarity and volume of diluted solution

We are given:


M_1=6.80M\\V_1=319mL\\M_2=6M\\V_2=?mL

Putting values in above equation, we get:


6.80* 319=6* V_2\\\\V_2=361.5mL

Hence, the volume of the diluted solution is 361.5 mL.

User Abdul Kader
by
6.1k points