39.0k views
2 votes
Erma maintains an active blog about her seashell collection. She has 500 white shells, 325 yellow shells, 115 pink shells, and 60 green shells in her jar. She asks Sweet T to reach into her jar and randomly selects a shell. Then she replaces it and shakes up the jar before asking Sweet T to pick another shell. Which model shows the probability of a randomly selecting each color shell from her jar?

A. White 60% Pink: 10% yellow: 20% Green: 10%

B.White: 50% Pink: 11% yellow: 32.5% green: 6%

C. White: 25% Pink: 25% Yellow: 25% Green: 25%

D. White: 100% Pink: 23% Yellow: 65% Green: 12%

User Fvukovic
by
7.0k points

2 Answers

4 votes
The answer is B. White 50%: Pink 11%: Yellow 32.5%: Green: 6%

If you add the number of seashells Erma has in total, it would sum up to 1000. The probability that you will pick a certain color out of all the seashells is: ((Number of seashells of a certain color)/(Total number of seashells))*100%=The probability that that color will be picked.
User Onesixtyfourth
by
7.6k points
0 votes
Answer:
B. White: 50% Pink: 11% yellow: 32.5% green: 6%
I believe there is a small typo here, as the probability of pink should be 11.5%
based on the calculations below.

Step-by-step explanation:
probability of each color=number of shells of this color/total number of shells
To get it in percentage form, we will then multiply the probability by 100

We have:
number of white shells = 500 shells
number of pink shells = 115 shells
number of yellow shells = 325 shells
number of green shells = 60 shells
total number of shells = 500 + 115 + 325 + 60 = 1000 shells

Now, we will get the probability of each color as follows:
probability of white shells = (500/1000) * 100 = 50%
probability of pink shells = (115/1000) * 100 = 11.5%
probability of yellow shells = (325/1000) * 100 = 32.5%
probability of green shells = (60/1000) * 100 = 6%

Hope this helps :)
User Alex Mendez
by
6.4k points