59.7k views
3 votes
Carlos bought 6 1/2 pounds of bananas for $5.20, what is the price per pound of the bananas to Carlos bought?

2 Answers

3 votes
5.20/ 6 1/2 = 0.8
Each banana cost $0.80

User SuperNES
by
7.2k points
2 votes
Hello!

6 1/2 = 6.5

Divide the total price of the bananas by the amount of pounds:

5.20 ÷ 6.5 = 0.8

ANSWER:

The price per pound of the bananas Carlos bought is $0.80 per lb.
User TheWildSushii
by
8.6k points

No related questions found