menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Carlos bought 6 1/2 pounds of bananas for $5.20, what is the price per pound of the bananas to Carlos bought?
asked
Jun 20, 2019
59.7k
views
3
votes
Carlos bought 6 1/2 pounds of bananas for $5.20, what is the price per pound of the bananas to Carlos bought?
Mathematics
middle-school
Liquidpenguins
asked
by
Liquidpenguins
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
5.20/ 6 1/2 = 0.8
Each banana cost $0.80
SuperNES
answered
Jun 21, 2019
by
SuperNES
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Hello!
6 1/2 = 6.5
Divide the total price of the bananas by the amount of pounds:
5.20 ÷ 6.5 = 0.8
ANSWER:
The price per pound of the bananas Carlos bought is $0.80 per lb.
TheWildSushii
answered
Jun 24, 2019
by
TheWildSushii
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity