94.4k views
3 votes
PLEASE HELP I NEED IT!!!!!

A solution is made by adding 105.96g of C2H6O to enough water to make a liter of solution. What is the molarity of this solution? Question 5 options:
3.3 M
1.3 M
0.30M
2.3 M
3.0 M
1.0 M
2.0 M

1 Answer

5 votes
Answer:
Molarity = 2.3 M

Step-by-step explanation:
Molarity can be calculated using the following rule:
Molarity = number of moles of solute / volume of solution

1- getting the number of moles:
We are given that:
mass of solute = 105.96 grams
From the periodic table:
atomic mass of carbon = 12 grams
atomic mass of hydrogen = 1 gram
atomic mass of oxygen = 16 grams
Therefore:
molar mass of C2H6O = 2(12) + 6(1) + 16 = 46 grams
Now, we can get the number of moles as follows:
number of moles = mass / molar mass = 105.96 / 46 = 2.3 moles

2- The volume of solution is given = 1 liter

3- getting the molarity:
molarity = number of moles of solute / volume of solution
molarity = 2.3 / 1
molarity = 2.3 M

Hope this helps :)
User James The Great
by
6.6k points