127k views
2 votes
A 125g steel ball with a kinetic energy of .25j rolls along a horizontal track how high up an inclined track will the ball roll if friction can be ignored

1 Answer

4 votes
E = 0.25 = m*g*h
h = 0.25/(m*g) = 0.25/(0.125*10) = 0.25/1.25 = 1/5 = 0.20 m
I hope this helps you have a great day and im sorry it took so long to get an answer
User Nishith
by
7.4k points