131k views
4 votes
On the planet xenos, an astronaut observes that a 1.59 m long pendulum has a period of 1.57 s. what is the free-fall acceleration on xenos?

User Thediva
by
6.8k points

1 Answer

1 vote
The period T of a pendulum of length L is given by

T=2 \pi \sqrt{ (L)/(g) }
where g is the free-fall acceleration value.
Given that on Xenos T=1.57 s and L=1.59 m, we can re-arrange the formula and replacing these numbers to find the value of g on Xenos:

g=L ((2 \pi)^2)/(T^2)=(1.59m) ((2 \pi)^2)/((1.57s)^2)=25.44 m/s^2
User Hanjoung Lee
by
6.1k points