87.2k views
5 votes
Aliyah had $24 to spend on seven panicles after buying them she had $10. How much did each pencil cost

User Puckhead
by
5.3k points

1 Answer

2 votes
Hello!

Subtract the $10 from the amount of money Aliyah had to spend because we already know that she will NOT use the $10 towards the pencils.

24 - 10 = 14

This is how much money Aliyah spent on seven pencils. Now, we must find the cost of each individual pencil.

Next, divide this by the amount of pencils Aliyah bought (7):

14 รท 7 = 2

ANSWER:

Each pencil cost $2.00.
User Evan Anger
by
6.1k points