To solve this problem you must follow the proccedure below:
1. You have that Luisa sells a stuffed elephant for $34.90 and the sale tax is 6% of the sale price.
2. Then, you only have to multiply $34.90 by the sale tax, as below:
6/100=0.06
Sales tax on the elephant=$34.90x0.06
Sales tax on the elephant=$2.094
About how much is the sales tax on the elephant?
The answer is: $2.094