menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy? A. 12 lbs for $13.50 B. 20 lbs for $22…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy? A. 12 lbs for $13.50 B. 20 lbs for $22…
asked
Oct 19, 2023
143k
views
22
votes
Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy?
A. 12 lbs for $13.50
B. 20 lbs for $22
C. Same price
Mathematics
high-school
Lolelo
asked
by
Lolelo
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
The answer is B) 20 lbs for $22 because carol is getting 8 pounds more for only $9+
Kashif Qureshi
answered
Oct 26, 2023
by
Kashif Qureshi
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 11, 2021
42.7k
views
The brady bunch was a popular television series in the late 1960s to the mid-1970s, a time in which divorce rates were increasing. mike had three sons and carol had three daughters. they met, married,
Rdster
asked
Apr 11, 2021
by
Rdster
7.8k
points
History
high-school
1
answer
5
votes
42.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org