143k views
22 votes
Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy?

A. 12 lbs for $13.50
B. 20 lbs for $22
C. Same price

User Lolelo
by
5.2k points

1 Answer

10 votes
The answer is B) 20 lbs for $22 because carol is getting 8 pounds more for only $9+
User Kashif Qureshi
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.