193k views
2 votes
It costs $3.15 for a pack of 15 pencils.Find the unit price in dollars per pencil.If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 Answer

4 votes
For this case what you should do is divide the total cost between the number of pencils.
We have then that the unit price is:
P = (3.15) / (15)
P = 0.21 $ / pencil
Answer:
The unit price in dollars per pencil is:
P = 0.21 $ / pencil
User OKonyk
by
8.8k points

No related questions found