143k views
3 votes
Kay Sadia sold merchandise for $7,200 subject to 8% sales tax. The entry in the general journal to record the sale will include:

User Irotsoma
by
7.0k points

1 Answer

2 votes
Answer:
The entry journal to record the sale will include a debit to accounts receivable for $7776

Step-by-step explanation:
The original price of merchandise = $7200
The tax is 8%
This means that when recording, kay sadia has to record the total of the original price in addition to the tax.
This means that:
Total record = original price + subject tax
Total record = 7200 + 0.08(7200)
Total record = 7200 + 576
Total record = $7776

Hope this helps :)


User Naitan
by
7.4k points