128k views
5 votes
Help pls I don’t get it

Help pls I don’t get it-example-1

2 Answers

4 votes
Plan B. You have to find the unit rate which would be 68.4/6 for plan A, which would be $11.40 per piano lesson, and 41.8/4, which would be $10.45 per lesson. So, plan B is cheaper.
User Agostinho
by
8.8k points
4 votes
68.40 divide 6 = 11.4

41.80 divided 4= 10.45
Plan B is lower fee per lesson
User Vegard Stikbakke
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.