To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1. You can calculate the angle C as following:
Tan⁻1α=opposite/adjacent
α=C
opposite=3
adjacent=4
2. When you susbtitute the values, you obtain:
Tan^-1(C)=(3/4)
3. Then, you have that the measure of the angle C is:
C=36.87°
Therefore, as you can see, the answer is: 36.87°