47.6k views
5 votes
On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. How much money did Mrs. Wise spend on apples on Tuesday?

1 Answer

1 vote


0.80 * 4 = 3.2
find 80% (20% less) of 4


3.2 * 5
multiply the reduced price by the number of lbs she bought.
User Mario Zannone
by
5.6k points