menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jane goes to the fruit market every week. On Monday she buys 10 pears and 11 oranges for $10.05 By Friday she is out of fruit and goes back to the market to purchase 1 pear and …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Jane goes to the fruit market every week. On Monday she buys 10 pears and 11 oranges for $10.05 By Friday she is out of fruit and goes back to the market to purchase 1 pear and …
asked
Aug 22, 2019
64.6k
views
5
votes
Jane goes to the fruit market every week. On Monday she buys 10 pears and 11 oranges for $10.05 By Friday she is out of fruit and goes back to the market to purchase 1 pear and one orange for $0.94 How much did Jane spend on 1 orange?
Mathematics
college
Alexbw
asked
by
Alexbw
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The answer may be 0.65, because 0.95(10)=9.40 and 10.05-9.40=0.65. I got the answer myself from yahoo
Markdly
answered
Aug 26, 2019
by
Markdly
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 11, 2018
64.5k
views
say i bought 10 pears and 11 oranges for $10.05. The total cost of 1 pear and 1 orange was $0.94. how much did 1 orange cost?
SeungwooLee
asked
Apr 11, 2018
by
SeungwooLee
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
64.5k
views
asked
Jun 11, 2024
103k
views
Three customers buy fruit in the same grocery store. Customer 1 buys 3 apples, 2 oranges, 1 pear for $8.50 Customer 2 buys 2 apples, 1 orange, 2 pears for $7.50 Customer 3 buys 1 apple, 2 oranges, 3 pears
Gulsah
asked
Jun 11, 2024
by
Gulsah
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
103k
views
asked
Apr 27, 2024
144k
views
Treven and Dylan each bought fruit at the market. Treven bought 3 pears and 7 apples. Dylan bought 4 pears and 9 apples and spent $3.00 on oranges. If p represents the cost of each pear and a represents
Vertti
asked
Apr 27, 2024
by
Vertti
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
144k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org