Answer:
You got the better deal
Explanation:
Step one:
Given data
You buy 3 erasers for $1.00
Let us find the unit cost of the eraser you bought
= $1/3 per eraser
=$0.33 per eraser
Step two:
Your sister buys 4 erasers for $1.25
Let us find the unit cost of the eraser your sister bought
= $1.25/3 per eraser
=$0.42 per eraser
You got the better deal this is because you bought 1 eraser at a lesser amount