194k views
8 votes
You and your sister go to a store. You buy 3 erasers for $1.00. Your sister buys 4 erasers for $1.25. Explain who gets the better deal.

User Ben Green
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

You got the better deal

Explanation:

Step one:

Given data

You buy 3 erasers for $1.00

Let us find the unit cost of the eraser you bought

= $1/3 per eraser

=$0.33 per eraser

Step two:

Your sister buys 4 erasers for $1.25

Let us find the unit cost of the eraser your sister bought

= $1.25/3 per eraser

=$0.42 per eraser

You got the better deal this is because you bought 1 eraser at a lesser amount

User Rich Jones
by
6.4k points