188k views
5 votes
It costs Marie $25 overhead and then an additional $1.25 to make each barrette. She charges $3.50 for each one. Write a function to model Marie's profit?

User Zgana
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Given is the Overhead charges = 25 dollars.

Making charge of each barrette = 1.25 dollars.

Let's assume the number of barrette that she makes = x

So the Cost function would be, C(x) = 1.25x + 25.

She sell each piece for 3.50 dollars.

So the Revenue function would be, R(x) = 3.50x


We know the Profit function is given by the difference of Revenue function and Cost function.

Profit function = Revenue function - Cost function

P(x) = R(x) - C(x)

P(x) = 3.50x - (1.25x + 25)

P(x) = 3.50x - 1.25x - 25

P(x) = 2.25x - 25

Hence, Marie's Profit would be P(x) = 2.25x - 25.

User David Lynch
by
7.2k points