85.0k views
4 votes
Sam collins wants to get the best deal in cereal he can find. he finds rice puffs for $2.49 for 24 ounces, $2.69 for 36 ounces, $2.29 for 12 ounces, and $4.00 for 48 ounces. what is the unit price of the best buy?

User Pschild
by
6.8k points

2 Answers

1 vote
To find the amount you are paying per ounce, you want to divide the price you are paying by the number of ounces in each box.

$2.49/24 = 0.10375
$2.69/36 = 0.07472222
$2.29/12 = 0.1998333
$4.00/48 = 0.08333333

The unit price of the best buy is $0.07 per ounce of cereal in the box.
User Azro
by
6.2k points
6 votes

It's 7.47 cents per ounce!

User Jofkos
by
5.8k points