menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
On Monday, the office staff at your school paid $8.77 for 4 cups of coffee and 7 bagels. On Wednesday, they paid $15.80 for 8 cups of coffee and 14 bagels. Can you determine the cost of a bagel? Explain.
asked
Oct 13, 2019
79.5k
views
1
vote
On Monday, the office staff at your school paid $8.77 for 4 cups of coffee and 7 bagels. On Wednesday, they paid $15.80 for 8 cups of coffee and 14 bagels. Can you determine the cost of a bagel? Explain.
Mathematics
college
Kevin Tianyu Xu
asked
by
Kevin Tianyu Xu
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
No.
The pricing is inconsistent. The double order should be double the price, $17.54. There are no prices for bagels or coffee that will match both purchases.
Helmut Grohne
answered
Oct 19, 2019
by
Helmut Grohne
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 2, 2017
26.0k
views
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels? if you buy a dozen bagels?
Rksh
asked
Oct 2, 2017
by
Rksh
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
26.0k
views
asked
Dec 2, 2022
15.0k
views
A bagel shop sold 81 of their 108 bagels on Monday what is the percent of the bagels that were sold Monday?
DanielST
asked
Dec 2, 2022
by
DanielST
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
19
votes
15.0k
views
asked
Sep 23, 2024
126k
views
Leigh has information on how many customers purchase bagels at her coffee shop. with the bagel sales numbers from the past four months, she wants to predict the bagel sales numbers for the next month.
Ravichandra Vydhya
asked
Sep 23, 2024
by
Ravichandra Vydhya
8.0k
points
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
126k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org