76.6k views
2 votes
In a circle with a radius of 6 m, an arc is intercepted by a central angle of 7π4 radians. What is the arc length? Use 3.14 for π . Enter your answer as a decimal in the box.

User Soey
by
6.8k points

2 Answers

2 votes

\bf \textit{arc's length}\\\\ s=r\theta \quad \begin{cases} r=radius\\ \theta =angle~in\\ \qquad radians\\ ------\\ r=6\\ \theta =(7\pi )/(4) \end{cases}\implies s=6\cdot \cfrac{7\pi }{4}\implies s=\cfrac{21\pi }{2}
User Dagronlund
by
6.7k points
6 votes

Answer:


Arc length=32.97m

Explanation:

It is given that In a circle with a radius of 6 m, an arc is intercepted by a central angle of
(7\pi)/(4) radians.

Then, the arclength of the circle is given as:


Arc length=radius{*}central angle


Arc length=6{*}(7\pi)/(4)


Arc length=(21\pi)/(2)


Arc length=10.5{*}3.14


Arc length=32.97m

Thus, the arc length of the given circle is 32.97m.

User Mike Dubs
by
7.2k points