39.7k views
3 votes
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

User Basse
by
8.2k points

2 Answers

0 votes
36/9
=$4 per cookie......
User Hildebrando
by
7.9k points
3 votes
3 dozen = 36
9/36 (9 divided by 36) = .25

$0.25 per cookie
User Fernando Wittmann
by
7.9k points

No related questions found