224k views
0 votes
Abe has a coupon for $3.50 off a pack of 24 water bottles. The regular price of this pack is $21.98. Is Abe uses his coupon what is the price per bottle.

User Mdsumner
by
7.3k points

2 Answers

2 votes
The price per bottle would be $0.77. This can be found by subracting $3.50 from $21.98 to get $18.48. Then you divide $18.48 by 24 to get the answer.
User Mummybot
by
6.8k points
2 votes
$0.77 cents is the answer bruh

User Sergei Beregov
by
7.3k points