menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Abe has a coupon for $3.50 off a pack of 24 water bottles. The regular price of this pack is $21.98. Is Abe uses his coupon what is the price per bottle.
asked
Jul 16, 2019
224k
views
0
votes
Abe has a coupon for $3.50 off a pack of 24 water bottles. The regular price of this pack is $21.98. Is Abe uses his coupon what is the price per bottle.
Mathematics
high-school
Mdsumner
asked
by
Mdsumner
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The price per bottle would be $0.77. This can be found by subracting $3.50 from $21.98 to get $18.48. Then you divide $18.48 by 24 to get the answer.
Mummybot
answered
Jul 19, 2019
by
Mummybot
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
$0.77 cents is the answer bruh
Sergei Beregov
answered
Jul 21, 2019
by
Sergei Beregov
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.8m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org