109k views
4 votes
Determine the better buy. 12 oz for $2.69 or 16 oz for $2.49?

User VVinceth
by
5.3k points

2 Answers

5 votes
The better buy is "16 oz. for $2.49". This can be found by dividing $2.69 by 12 and getting about $0.22 (amount per ounce) and dividing $2.49 by 16 and getting about $0.16 (amount per ounce).
User Quynh Nguyen
by
6.2k points
6 votes
12 oz for 2.68 = .22 per unit
16 oz for 2.49 = .16 per unit

the 16 oz for 2.49 is your better deal

User Amal G Jose
by
6.2k points