151k views
5 votes
Bars of soap come in packages of 6 and packages of 8. The 6-bar pack costs $7.86, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the better deal? What is the

price per bar of the better deal?

User WizKid
by
4.8k points

1 Answer

5 votes
7.86 / 6 = 1.31 per unit
8.88 / 8 = 1.11 per unit

the 8-bar pack is the better deal
User Gomesh Munda
by
5.5k points