menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Bars of soap come in packages of 6 and packages of 8. The 6-bar pack costs $7.86, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the better deal? What is the price per bar of the better deal?
asked
May 25, 2019
151k
views
5
votes
Bars of soap come in packages of 6 and packages of 8. The 6-bar pack costs $7.86, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the better deal? What is the
price per bar of the better deal?
Mathematics
high-school
WizKid
asked
by
WizKid
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
7.86 / 6 = 1.31 per unit
8.88 / 8 = 1.11 per unit
the 8-bar pack is the better deal
Gomesh Munda
answered
May 29, 2019
by
Gomesh Munda
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org