67.6k views
2 votes
Smoked salmon is being sold for $15.50 per pound. What is the cost of 6 ounces of salmon?.

User Slesh
by
8.0k points

1 Answer

4 votes
1 pound = 16 ounces

15.50 / 16 = 0.96875 per ounce

0.96875 * 6 = $5.81
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories