menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of
asked
Feb 14, 2019
8.1k
views
0
votes
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet.
If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of the flooring per square foot?
Mathematics
high-school
Ashwani Garg
asked
by
Ashwani Garg
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
12 feet multiplied by 10 feet = 120 feet (This is the entire room size)
Then you take your $600 and divide it by your entire room size (120)
This will give you the amount per square foot.
Your answer will be $5.00 per square foot
Jason Siefken
answered
Feb 19, 2019
by
Jason Siefken
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 24, 2017
114k
views
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of
Ssayyed
asked
Aug 24, 2017
by
Ssayyed
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
114k
views
asked
Oct 10, 2024
74.0k
views
Ryan is installing new flooring in his house. Ryan can install 144 square feet of flooring in 3 hours. How much new flooring can Ryan install in 18 hours?
Nathan Hinchey
asked
Oct 10, 2024
by
Nathan Hinchey
8.0k
points
Mathematics
college
2
answers
4
votes
74.0k
views
asked
May 23, 2024
40.7k
views
A contractor is installing carpet at a cost of $4 per square foot to finish a room that measures 35 feet by 40 feet. What is the total cost of the flooring? (A) $1400 (B) $1600 (C) $1800 (D) $2000
Clx
asked
May 23, 2024
by
Clx
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
40.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity