35.0k views
4 votes
Emma buys and sells truck parts. She bought two tires for $35.00 each and later sold them for $65.00 each. She bought three rims for $75.00 each and later sold them for $136.00 each. She bought five headlight covers for $4.00 each and later sold them for 15.00 each. What is Emma's total profit?

User Amnon
by
5.8k points

2 Answers

4 votes
she made a profit of 60$ for both tires, a profit of 183$ for all three rims and 55$ for 5 headlights. in total she made a profit of 298$

hope this helps:)

-Ashley
dont sue me if i get something wrong, im human @ other users
User Ovg
by
6.3k points
5 votes

Answer:

Emma made a profit of $298.00

Explanation:

Emma bought two tires = $35.00 each

Cost of two tires = 35 × 2 = $70.00

She bought three rims = $75.00 each

Cost of three rims = 75 × 3 = $225.00

She bought five headlight covers = $4.00 each

Cost of 5 headlight covers = 5 × 4 = $20.00

Total Cost price of the items = 70 + 225 + 20 = $315.00

She sold both tires = $65.00 each

= 65 × 2 = $130.00

She sold three rims = $136.00 each

= 136.00 × 3 = $408.00

She sold 5 headlight covers = $15.00 each

= 15 × 5 = $75.00

Selling price of all the items = 130 + 408 + 75 = $613.00

Profit = selling price - cost price

P = 613.00 - 315.00 = $298.00

Emma made a profit of $298.00

User Brad Davis
by
6.6k points