186k views
23 votes
Which is the better buy? $2.49 for 3 waters or $5.67 for 7
water’s

User BlooB
by
4.6k points

2 Answers

1 vote

Answer:

5.67 for 7 waters

Explanation:

2.49/3= 0.83

5.67/7= 0.81

0.83>0.81

The 7 waters is cheaper

User Hadassah
by
5.0k points
4 votes

Answer:

the second choice

Explanation:

User Magnus Akselvoll
by
4.2k points