100k views
3 votes
Suppose you borrow 13,000 for four years at 7% toward the purchase of a car.

1 Answer

1 vote
Amount borrowed, P = 13000
Interest, i = 0.07/12 per month
number of periods (months), n = 4*12 = 48

Monthly payment,

A=(P(i*(1+i)^n))/((1+i)^n-1)

=(13000(.07/12*(1+.07/12)^(48))/((1+.07/12)^(48)-1)
=311.30 (to the nearest cent)
User Arsen
by
6.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.