81.3k views
5 votes
Calculate the mass of aluminum in 500 g of Al(C2H3O2)3

User Anand B
by
8.0k points

1 Answer

5 votes
Answer: 66.2 g

Step-by-step explanation:

1) The ratio of Al in the molecule is 1 mol to 1 mol .

2) The mass of 1 mol of molecules of Al (CH2H3O2)3 is the molar mass of the compound.

3) You calculate the molar mass of the compound using the atomic masses of each atom, in this way:

Al: 27 g/mol
C: 2 * 3 * 12 g/mol = 72 g/mol
H: 3 * 3 * 1 g/mol = 9 g/mol
O: 2 * 3 * 16 g/mol = 96 g/mol

Molar mass = 27 g/mol + 72 g/mol + 9 g/mol + 96 g/mol = 204 g/mol

4) Set a proportion:

27 g/mol x
-------------------- = ----------
204 g/mol 500 g

5) Solve for x:

x = 500 g * 27 g/mol / 204 g/mol = 66.2 g
User Alekhya Vemavarapu
by
6.5k points