223k views
3 votes
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

User Praneeta
by
7.1k points

1 Answer

0 votes
total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
User Pach
by
7.2k points