150k views
5 votes
A certain wave has a wavelength of 35 meters and a frequency of 4.0 Hz. What is the speed of the wave? 8.8 m/s 31 m/s 39 m/s 140 m/s

User Gudrun
by
6.6k points

2 Answers

2 votes
35
4.0 Hz
*______
1.40 Hz
+ 8.8m/s
_______
=10.2 Hz m/s(31)m/s(39)m/s(140)m/s
User Ivan Bara
by
6.9k points
3 votes

Answer:

Speed, v = 140 m/s

Step-by-step explanation:

It is given that,

Wavelength, λ = 35 meters

Frequency of the wave, υ = 4 Hz

The speed of the wave is the product of the frequency and the wavelength of the wave.

Mathematically, it can be written as :

v = υ λ

v = 35 m × 4 Hz

v = 140 m/s

So, the speed of the wave is 140 m/s

Hence, this is the required solution.

User Turbanoff
by
6.5k points