122k views
5 votes
A balloon with a volume of 0.851 L holds 0.783 mol He gas at a temperature of 150.0 K. The temperature then increases to 305 K, and the pressure is changed to 0.800 atm. The original pressure of the gas was ______ atm. The final volume of the balloon is _____ L.

2 Answers

7 votes
11.3atm       24.5L that's is the correct answer 
User Ricardo Gellman
by
7.2k points
5 votes

Answer:

Original pressure = P1 = 11.3 atm

Final volume = V2 = 24.5 L

Step-by-step explanation:

Given data:

Initial conditions:

Volume V1 = 0.851 L

Temperature T1 = 150.0 K

Moles of He n1 = 0.783

From ideal gas equation:


PV = nRT\\\\P = (nRT)/(V)

Substituting the initial V, T and n using R = 0.0821 L.atm/mol-K we get:


P1 = (0.783*0.0821*150.0)/(0.851) = 11.33 atm

Final conditions:

T2 = 305 K

P2 = 0.800 atm

Since the number of moles of He will remain constant we can write:


(P1V1)/(T1) = (P2V2)/(T2) \\\\V2 = (P1*V1*T2)/(T1*P2) = (11.33*0.851*305)/(150*0.800) =24.50 L

User Adham
by
7.1k points