Answer:
8 meters per second
Explanation:
Hi, to answer this question we simply have to substitute k=32 in the formula given and solve for v.
K= (v ^ 2) /2
Substituting K=32
32 = (v ^ 2) /2
Solving for v:
32x2= v ^ 2
64 =v ^ 2
√64 =v
8 =v
v= 8 meters per second
When the kinetic energy is 32 joules, the apple is traveling at a speed of 8 m/s.
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.